Üretim

Tasarlanan bir projenin uygulamaya dönüşebilmesi için üretilmesi gerekir. Üretim teknikleri dersi ile üyelerimize temel üretim bilgisini kazandırıyoruz. Ayrıca, okulumuz ve topluluk bünyesindeki üretim tekniklerini de tanıtıyoruz. Böylece projelerini hazırlarken parçaların nasıl üretilebileceğini de biliyorlar ve tasarımlarını buna göre değiştiriyorlar.

Malzeme Bilgisi

Bir projede mekanik tasarım yapılırken parçalara uygulanacak kuvvetlerin hesaplanması ve bu kuvvetlere göre bir geometri tasarlanmalıdır. Aynı zamanda projenin ağırlığı ve çalışma koşulları gibi ihtiyaçlarına uygun malzemelerin seçilmesi gereklidir. Malzeme bilgisi eğitimlerinde hem sertlik, dayanıklılık gibi malzemelerin teknik özellikleri, hem de metaller, plastikler, kompozitler gibi çeşitli malzeme türleri hakkında bilgi veriliyor.

Makine Elemanları

Mekanik tasarıma sahip bir proje çeşitli makine elemanlarından oluşur. Bu eğitimde üyelerimizin projelerinde mekanik tasarım yaparken kullanacakaları makine elemanlarının teknik özellikleri ve işlevleri anlatılıyor. Bu aynı zamanda mekanik eğitimlerin sonunda yapılan mekanizma projesindeki çeşitli mekanizmaların tanıtıldığı bir eğitim.

Enerji Sistemleri