Çankaya/ANKARA, 06800, Türkiye
+90 312 210 52 27
metumech@gmail.com

Eğitimler

Teknik eğitimler, topluluk üye alım sürecinin ilk aşamasıdır. Bu süreçte topluluğa katılmak isteyen arkadaşlara toplulukta işlerine yarayabilecek temel teknik bilgiler verilir. Eğitimler mekanik, elektronik ve yazılım başlıklarında yoğunlaşmaktadır.

Eğitim-Öğretim yılının ilk 2 ayında gerçekleştirilen eğitimlerimiz her yıl ihtiyaçlarımız ve aldığımız geribildirimler doğrultusunda yenilenmektedir.

Geçmişte verdiğimiz bazı eğitimler:

  • Üretim ve Malzeme
  • Arduino
  • Kodlamaya Giriş
  • Mekaniğe Giriş
  • Makine Elemanları
  • Proje Planlama
  • Akışkanlar
  • Siemens NX
  • Solidworks

Elektronik ve Yazılım Eğitimleri​

Her yıl eğitim programımızın yarısını oluşturan elektronik ve yazılım eğitimlerimiz teori ağırlıklıdır. Aramıza katılacak arkadaşların elektronik ve yazılım mantığını anlamaları amaçlanmaktadır.

Bu yıl geçmiş yıllarda edindiğimiz tecrübelerden yararlanarak programa iki yeni eğitim ekledik. Bunlardan ilki olan Kodlamaya Giriş eğitimi ile kodlama konusunda herhangi altyapıya sahip olmayan arkadaşlara algoritma ve kodlama konusunda temel bilgi verildi. Bu yıl eklenen ikinci eğitimimiz ise Arduino II eğitimimizdi. Arduino I eğitiminin devamı olan bu eğitim bir pratik eğitimiydi. Katılımcılara Arduino UNO, servo motor, led,  potansiyometre gibi gerekli malzemeler topluluğumuz tarafından sağlandı. Katılımcılar üyelerimizin de yardımıyla Yazılıma Giriş ve Arduino I eğitimlerinde öğrendiklerini uygulama ile pekiştirdiler.

Mekanik Eğitimleri

Mekanik eğitimlerimiz teorik eğitimlerdir. Mekanik ve makine mühendisliği alanları ve uygulamaları konusunda bilgiler verilir. Yeni üyeleri yapacakları projelere hazırlamaktır. Mekaniğe Giriş, Üretim ve Malzeme, Makine Elemanları ve Siemens NX eğitimleri bu yıl yaptığımız mekanik eğitimleridir. Bu eğitimler arasında uygulamalı olan tek eğitim Siemens NX eğitiminde katılımcılara Siemens NX programı üstünden iki boyutlu ve üç boyutlu teknik çizim öğretilir.

Giriş Projeleri

Giriş projeleri topluluk alım sürecinin ikinci aşamasıdır. Yeterli sayıda eğitime katılarak ikinci aşamaya geçmeye hak kazanmış arkadaşlar bu aşamada gruplara ayrılır ve topluluk tarafından her gruba bir mentor verilir. Grup, onlardan istenen bir mekanik projeyi mentor yardımıyla yapmaya çalışırlar.

Giriş projelerinde, eğitimlerde anlatılan teorik bilgileri uygulanması beklenir. Katılımcılar proje tasarımı, planlaması ve üretimi konularında tecrübe kazanırlar. Topluluk atölyesinde bulunan 3D yazıcı, CNC freze ve diğer ekipmanları kullanarak üretim yaparlar, topluluk ve topluluk odası kültürü edinirler.

Geçtiğimiz yıllarda ekiplerden basit mekanizmalar yapmalarını isterken bu yıl proje konseptini tamamen değiştirdik. Ekiplerden, önceden ölçülerini verdiğimiz bir rampadan atlayabilecek ve çeşitli kriterlerdeki başarısına göre puanlandırılacak bir araç yapmalarını istedik. Tüm ekipler üç hafta içinde araçlarını ürettiler. Süreçle birlikte topluluğumuzun birer parçası olan üyelerimiz çeşitli konularda bilgi edinmiş oldular.